Piece na biomasę – do ogrzewania magazynów

Jak ogrzać duży magazyn lub halę produkcyjną?

Ogrzanie dużego magazynu, hali produkcyjnej, lub podobnego obiektu może być sporym wyzwaniem.

Decydując się na nieodpowiednie ogrzewanie można mieć pewność, ze jego eksploatacja będzie związana z dużymi, a nieraz wręcz ogromnymi kosztami.

Warto więc decydować się na takie, które nie będzie kosztować fortuny. Na pewno nie należy zakładać ogrzewania węglowego lub gazowego. Ciekawym pomysłem jest montaż pieca, w którym spala się bele słomy.

Dlaczego kocioł na słomę jest dobrym pomysłem?

Słomy jest pod dostatkiem i jest ona niedroga. Niektórzy rolnicy wręcz chętnie oddają ja za półdarmo, jest im bowiem ona niepotrzebna i tylko zajmuje miejsce. Piece na biomasę to piece, w których można spalać nie tylko słomę. Kotły ma słomę to tylko jedna z opcji.

Można w takich piecach spalać także trociny, zrzyny czy pellet. Aby jednak ogrzać pomieszczenie, trzeba w takim piecu spalać opał, który jest suchy. Słoma powinna więc być przechowywana pod dachem lub w jakimś magazynie. Jeśli będzie leżeć na zewnątrz, szybko zawilgotnieje.

Opady deszczu, śniegu mogą spowodować znaczne zawilgocenie takiej słomy. Stanie się ona niezdatna do spalania, może wręcz zacząć gnić. Taka słoma może nadawać się wyłącznie do wyrzucenia.

Czym kierować się przy wyborze pieca na słomę?

Bardzo ważnym kryterium wyboru jest moc pieca. Jeśli jest zbyt mała, ogrzanie pomieszczenia o określonej wielkości po prostu będzie niemożliwe. Pomimo tego, ze piec będzie pracować z maksymalną mocą, ogrzewanie będzie zbyt słabe.

Istotne jest także to jakiej jakości jest piec. Nigdy nie należy inwestować w piece mało znanych firm lub piece zbyt tanie. Takie mogą ulegać awariom, lub po krótkim czasie wymagać wymiany.

Oczywiście należy też pamiętać o tym, że podczas spalania słomy mogą unosić się żarzące części lotne. Konieczne jest wiec założenie na kominie specjalnej nakładki, która ograniczy to ryzyko.

Spalenie 1,5 kilograma słomy dobrej jakości i odpowiedniej wilgotności daje taką samą ilość ciepła jak spalenie kilograma – wielokrotnie droższego – węgla. Bez wątpienia więc założenie pieca na słomę jest dobrym rozwiązaniem. Warto o tym pomyśleć i zdecydować się na taką opcję.