wózek głeboki

Wózki głębokie – jaką pełnią rolę

Dla wielu rodziców głęboki wózek wyposażony w gondolę to obowiązkowe wyposażenie. Wózki głębokie są rzeczywiście bardzo wygodne, umożliwiają nawet bardzo długie spacery z dzieckiem, przy zapewnieniu mu maksimum komfortu. Na rynku dostępne są liczne gondole, różniące się bardzo wieloma parametrami. Na co zwrócić uwagę kupując wózek z gondolą?

Wózek głęboki powinien być lekki i zwrotny

Wózki głębokie powinny być lekkie, łatwe w transporcie, a także zwrotne. Wiele nowoczesnych modeli posiada odpinane gondole co nieco redukuje ten problem, ale jeśli gondola nie jest odpinana to te czynniki są bardzo ważne.

Wniesienie ciężkiego wózka z gondolą na czwarte piętro to spore wyzwanie. Z drugiej jednak strony wózki o większej masie są bardziej stabilne. Trzeba więc zbalansować te dwa wskaźniki.

Jeśli chodzi o koła w jakie są wyposażone gondole to najlepiej zdecydować się na kółka obrotowe z kauczuku, można również wybrać kółka pompowane.

Gondole – funkcjonalność oraz bezpieczeństwo

Bezpieczne wózki głębokie (zobacz gondole) powinny być wyposażone w pasy bezpieczeństwa, najlepiej pięciopunktowe. Dodatkowo obowiązkowym wyposażeniem każdego wózka powinny być hamulce oraz pałąk. Najczęściej stosowane są hamulce nożne.

Jeśli chodzi o funkcjonalność to wózek głęboki posiada zazwyczaj szereg regulacji oraz innych rozwiązań dzięki, którym są wygodniejsze w użytkowaniu. Sterować można położeniem siedzenia, oparciem na nóżki czy wysokością rączki do trzymania wózka. Bardzo przydatna jest gondola wyposażona w system składania stelaża.

Czy warto zdecydować się na wózek z gondolą?

Tego typu wózki dziecięce są zazwyczaj wykorzystywane przez rodziców do osiągnięcia przez dziecko 6. miesięcy, czyli do momentu kiedy zaczyna ono samodzielnie siadać. Mimo relatywnie krótkiego czasu użytkowania są jednak zdecydowanie przydatne, szczególnie jeśli młodzi rodzice mają zamiar sporo spacerować z dzieckiem.

Wybierając wózek zwróćmy także uwagę na porę roku podczas, której będzie użytkowany. Na zimę lepiej wybrać nieco większą gondolę, ponieważ musi się do niej zmieścić dziecko ubrane w kombinezon i zawinięte w śpiwór, co zajmuje sporo miejsca.