kwalifikowany materiał siewny

Kwalifikowany materiał siewny – dlaczego warto?

Aby poprawić jakoś i wielkość plonów można stosować różne metody agrotechniczne. Mają one jednak swoje ograniczenia, głownie finansowe, ale również społeczne. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być kwalifikowany materiał siewny, czyli starannie wyselekcjonowane ziarna, najwyższej jakości, mające zapewnić dobre plony.

Jak wytwarza się kwalifikowany nasiona siewne?

Proces selekcji materiału siewnego rozpoczyna się na już na polu, gdzie przeprowadza się pierwszy etap selekcji i wyszukuje rośliny dawców. Następnie kwalifikowany materia siewny przechodzi, już w laboratorium, jeszcze kilka etapów selekcji i oczyszczania.

Co pozwala uzyskać ziarna najwyższej możliwej jakości. Materiał siewny to nie tylko nasiona, ale również zaprawa nasienna. Poszczególni producenci mają swoje własne receptury na zaprawę, zazwyczaj ściśle tajne i objęte tajemnicą handlową.

Czy warto stosować kwalifikowany materiał siewny?

Zdecydowanie tak. Ma on szereg zalet, których nie posiadają materiały niekwalifikowane. Przede wszystkim uzyskujemy gwarancję, że nasiona są najwyższej jakości, co znajdzie przełożenie nie tylko w jakości, ale i w wysokości plonu z nich zebranego.

Materiał kwalifikowany użyty w wysiewie to również gwarancja wyższej ceny produktu, ze względu na jego wyższą jakość. Dobrze zaprawiony pozwala również obniżyć koszty ochrony, przed chorobami, grzybami oraz szkodnikami. Taki materiał ma bowiem wyższą zdrowotność, a w rezultacie jest bardziej odporny.

Kwalifikowany materiał siewny własnej produkcji?

Da się uzyskać materiał siewny kwalifikowany metodami chałupniczymi, jedna nigdy nie będzie on tak dobry jak certyfikowany materiał pochodzący z laboratorium, które jest lepiej wyposażone i pracują w nich specjaliści w swojej dziedzinie.

Dodatkowo proces uzyskiwania takiego materiału jest bardzo czasochłonny oraz pracochłonny. Dlatego zdecydowanie lepiej zdecydować się na ziarna z dobrego, uznanego laboratorium. Pozwoli to oszczędzić dużo pracy i zachodu, a jednocześnie przyniesie lepsze rezultaty.

Zobacz na: https://nasionawronkowski.pl/kwalifikowany-material-siewny/