Panele podłogowe idealne do wielu pomieszczeń

Podłoga w domu jest bardzo ważnym elementem aranżacji wnętrz. Nie tylko tworzy wraz z dekoracją ścian spójną całość, określającą dany styl we wnętrzu, ale praktycznie służy domownikom na co dzień. Goście, którzy odwiedzają nasz dom, na podłogę zwracają uwagę od razu, zdejmując obuwie i poruszając się bez niego na różnych strukturach podłoża.

Jak wybrać najlepszy rodzaj podłogi do swojego domu? Czym kierować się podczas planowania rodzaju podłogi? Przede wszystkim warto kierować się własnymi potrzebami, gustem oraz całościową koncepcją domu. Pod uwagę trzeba wziąć również względy praktyczne, dobrą jakość materiału oraz cenę produktu.

Czy popularne panele podłogowe są odpowiednie?

Panele podłogowe, jako produkt syntetyczny, najbardziej popularny wśród dostępnych rodzajów podłogi ze względu na szeroki wybór wzorów i kolorów oraz zróżnicowany zakres cenowy, są najczęściej spotykanym rodzajem podłogi w mieszkaniach i domach.

Dostępne obecnie panele podłogowe są trwałe, odporne na uszkodzenia, dodatkowo zabezpieczane przed wilgocią (np. przez V-fugę lub specjalne uszczelniacze) oraz wykonane w trosce o względy ekologiczne. Panele na podłogę (http://www.domino-online.eu/podlogi/panele-podlogowe.html) występują również w wersjach specjalnych: dla indywidualistów przygotowano panele w bardzo dużych rozmiarach elementów lub odważnej kolorystyce.

Dla osób, otwartych na nowoczesne rozwiązania, ciekawą opcją może stać się wybór paneli podłogowych, winylowych. Przeznaczone do pomieszczeń o dużej wilgotności (np. łazienka)  panele winylowe są ciekawą alternatywą dla płytek podłogowych, które ochładzają stopy. Panele podłogowe, tworzone według obecnie wykorzystywanej technologii mogą być stosowane w pomieszczeniach, w których przewidziano ogrzewanie podłogowe.

Panele, czy jednak płytki podłogowe?

Glazura stwarza duże możliwości. Przede wszystkim jest pewność nieprzemakalności oraz duże możliwości aranżacyjne. Wybierając panele na podłogę o odporności na wodę (dużą ilość) możemy pomarzyć. Od matowych gresów w zróżnicowanej kolorystyce po duże, połyskujące płytki, przeważające w postaci gresów szkliwionych.

Płytki podłogowe są łatwo zmywalne oraz trwałe. Montaż płytek jest bardziej pracochłonny i czasochłonny niż przy wyborze przeciętnych paneli podłogowych. Płytki świetnie przewodzą ciepło przy zastosowaniu instalacji ogrzewania podłogowego, jednak są kosztowniejsze od paneli podłogowych.

Rodzaj podłogi, a wnętrze

W łazience bezsprzecznie muszą znaleźć się płytki. W innych pomieszczeniach panele podłogowe z pewnością wystarczą. Wielu z nas decyduje się na nie również w przedpokoju.

Dla osób, ceniących wysoką jakość, lecz biorących pod uwagę duże koszty, doskonałe będą naturalne materiały na podłodze. Drewno prezentuje się doskonale, jest jednak najdroższą opcją, zwłaszcza jeśli wybierzemy odporne na dużą wilgotność drewno egzotyczne.

Do małych, słabo doświetlonych wnętrz najlepiej wybierać podłogowe panele i płytki w odcieniach jasnych, wnętrza przestronne i nasłonecznione dobrze wyglądają zarówno z podłogą jasną, jak i ciemną. W takim przypadku warto zasugerować się kolorystyką stolarki drzwiowej i okiennej